A sajtóhír elé:
Nem mindegy, a kutatók (olvasók, diákok, érdeklődők) milyen minőségben, milyen ellenőrzöttségi szinten lapozgathatják át a régi hetilapok, folyóiratok egyes digitalizált, azaz a világhálón elérhető elektronikusan feldolgozott kiadványok lapjait.
A Microgramma, azaz Haraszti Gyula készítette kézi digitalizálások minden egyes oldalukon ellenőrzöttek, azaz nem találkozik az érdeklődő az automatizált digitalizálás során előforduló túl barna háttérrel, vagy a gép által felismerhetetlen címek, képek, akkoriban szokásos érdekes tördelési megoldások, ferde vagy kézírásos betétek helyén a felismert, kimásolható szövegbe kerülő hieroglifákkal.
– Fontos, hogy az egyes oldalakon, lapszámokban kulcsszavak alapján is visszakereshető legyen a tartalom – mondja Haraszti Gyula. – Bár a technika gyorsan fejlődik, az automatizálás egyelőre sok hiányosságot mutat. Lényeges, hogy az abban az időben kedvelt, fontos, magyar nyelven megjelenő kiadványok valóban kutathatóak legyenek. Az ilyen munka izgalmas kaland, amolyan időutazás, visszamerülés az adott korba. Néha megmosolyogtató dolgokra is bukkan az ember, máskor meg elmerenghet az önkényuralmi rendszer ideológiájának mindent átjáró szigoráról, az újságíró és olvasó kiszolgáltatottságáról.
A kiadó honlapján, a Digitális Dolgozó Nő oldalon elérhetőek az 1952-től 1965-ig kiadott folyóirat már feldolgozott évfolyamai.
HU | Pozsony, 2024. 11. 04. (MICROGRAMMA)> A Kisebbségi Kulturális Alap (KKA) támogatásával digitalizáljuk a múlt század második felében, magyar nyelven megjelent, nők számára íródott csehszlovákiai hetilap, a Dolgozó Nő egyes évfolyamait. Jelenleg kilenc évfolyam érhető el a honlapunkon.
Idén a legkorábbi, az 1952, 1953 és 1954-es évfolyamok digitalizálását végeztük el.
Akit érdekel a történelem, az arra a korra jellemző stílus, a digitalizált lapszámokban sok mindent megtalálhat. A riportokban nagyon sok riportalanyt említenek név szerint, így lehet, hogy megtalálhatják nagyszüleiket, dédszüleiket is. Az olvasók által beküldött levelek írói között is rábukkanhatunk ma is aktív közéleti személyiségekre. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy betekintést nyerhetünk koszorús költőink, íróink fiatalkori műveibe, az akkor nagyon sokat preferált politikai vezetők éltetése is nyomon követhető. Korrajzként lehet értékelni a külpolitika és a nemzetközi nőmozgalmak, a szabadságért vívott harcok leírását, valamint a szlovák sajtóból átvett kötelező témákat.
https://dolgozono.microgramma.eu/
SK | Bratislava, 04. 11. 2024. (MICROGRAMMA) > S podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FnPKNM) digitalizujeme niektoré čísla československého týždenníka Dolgozó Nő (Pracujúca žena), týždenníka pre ženy, ktorý vychádzal v maďarčine v druhej polovici minulého storočia. V súčasnosti je na našej webovej stránke k dispozícii deväť ročníkov.
Tento rok sme zdigitalizovali najstaršie ročníky z rokov 1952, 1953 a 1954.
Ak vás zaujíma história a štýl tohto obdobia, v zdigitalizovaných číslach nájdete veľa zaujímavého. V reportážach je menovite spomenutých veľa oslovených ľudí, takže v nich môžete nájsť hoci aj svojich starých rodičov a prastarých rodičov. Medzi autormi čitateľských listov nájdete aj verejne známe osobnosti, ktoré sú aktívni aj v súčasnosti. Dôležité je tiež pozrieť si diela našich mladých básnikov a spisovateľov, najmä diela venované v tom čase veľmi obľúbeným politickým vodcom. Opis zahraničnej politiky a medzinárodného ženského hnutia, bojov za slobodu a povinné témy prevzaté zo slovenskej tlače možno hodnotiť ako dobovú kroniku.
https://dolgozono.microgramma.eu/