Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2013-ban is pályázatot ír ki a „Népművészet Ifjú Mestere” cím elnyerésére.
A népművészeti pályázat / díj célja
A fiatalok népművészeti előadói, tudományos- és alkotótevékenységének; a magyar nemzeti és a magyarországi nemzetiségi hagyományok ápolásának, továbbéltetésének ösztönzése.
Pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
Kategóriák
- Előadóművészet
- hangszeres népzene
- népdal
- néptánc
- népmese
- Tárgyi alkotóművészet
- fazekas
- faragó (kéreg, szaru, csont, fa, bútor)
- gyermekjáték-készítő
- kovács
- népi bútorműves
- népi ékszer-készítő (fém, gyöngy, lószőr)
- szűcs, bőrműves
- rézműves
- szalma-, gyékény-, csuhé- és vesszőfonó
- tojásfestő
- mézeskalács-készítő
- textil-hímző, -szövő (gyapjú, vászon), nemez-, viselet-, paszománykészítő, csipke-készítő, kékfestő
- népművészeti forma- és motívumkincset hordozó nagyméretű tárgyak, köztéri tárgyegyüttesek (játszótéri, ill. beltéri plasztikák, építészeti megoldások) tervezője és kivitelezője
- a népi hangszerkészítés formai és funkcionális követelményeinek megfelelő hangszerek, hangkeltő eszközök készítője
A részvétel alapfeltétele minden kategóriában a 15 és 35 év közötti életkor (a pályázó születési idejének tehát 1978. január 1-je és 1998. december 31-e közé kell esnie), az írásban benyújtott szakmai önéletrajz és egy legalább 10 oldal terjedelmű dolgozat.
Az önéletrajz tartalmazza a pályázó eddigi szakmai–művészeti tevékenységének összefoglalását. (Indíttatása, mesterei, jelenlegi tevékenysége; eddigi szakmai eredményei, tervei, célkitűzései.)
A dolgozattal a pályázó elméleti ismereteiről ad számot. Ennek témája lehet:
- előadó-művészeti kategóriában a pályázó által választott tájegység / falu / adatközlő egyéniség művészete; egy bizonyos műfaj / dallam- mese-, tánctípus / előadói stílusjegy elemzése stb. A dolgozat írója foglalja össze a témával kapcsolatos gyűjtői tevékenységét, annak módszerét, szakirodalmi és archívumi tájékozottsága mellett az élő néphagyományhoz fűződő személyes élményeit is.
- tárgyi alkotóművészet kategóriában a pályázónak az általa megismert tájegységekről, stílusokról szerzett elméleti, technológiai ismeretei, gyakorlati jártassága; az ezt bizonyítani hivatott pályamunkák szakmai elemzése, szakrajza. A dolgozat írója indokolja meg témaválasztását is!
Figyelem! A PályázatMenedzser.hu csak a pályázat legfontosabb elemeit publikálja. A teljes kiíráshoz látogassa meg a kiíró honlapját.
A pályázat benyújtása
Határidő: 2013. április 30.
Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhely
1011 Budapest, Corvin tér 8.
További információ
A pályázatokkal kapcsolatban felmerülő kérdésekre készséggel válaszolnak a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének munkatársai a (1) 225-6086-os (népzene, néptánc), a (1) 225-6053-as (népmese) illetve a (1) 225-6065-os (kézművesség) telefonszámon, munkanapokon (H-Cs: 9-16, P: 9-14 óra között).