A muffin világszerte az egyik legnépszerűbb sütemény. Elkészítése gyors és egyszerű, sütésben járatlanok sem tudják igazán elrontani. Továbbá remek édesség kávézás vagy teázás mellé, partikra, ünnepekre. Íme néhány tipp a muffin készítéséhez.
A muffin „amerikai” sütemény, ám egy angol teasütemény (cupcake) reformált verziója – az utóbbit helytelenül „angol muffin”-nak fordítottak le. Az angol cupcake hagyományosan egy tömény, lapos, csésze alakú teasütemény (nevét is innen kapta) – de legfontosabb jellemzője az, hogy a teteje lapos, ugyanis (vajas, tejszínes) krémmel vagy gyümölcshabbal díszítve tálalják. Különleges verziója a fairy cake, amely elsősorban ünnepi alkalmakra készül.
A muffin a cupcake lazább változata. Az amerikai muffin a 80-as években alakult ki a kávézási kultúra elterjedésével párhuzamosan. Ugyanekkor indult el az egészséges életmód mánia, amely ellenezte a cukorral és vajjal teli ételeket, így az amerikaiak egészségesebb változatot követeltek. A muffin éppen ezért kevesebb cukorral és tojással készül, több folyadékot tartalmaz, vaj helyett pedig növényi olajat használunk. A teteje nem lapos, hanem púpos (hiszen több benne a sütőpor) – ettől az állaga is lazább, és nem szükséges kalóriadús krémekkel tálalni. Az eredmény egy jellegzetesen gomba alakú sütemény, amely könnyebb és egészségesebb, mint az eredeti cupcake. Azonban nagyon vigyázni kell a boltokban és cukrászdában vásárolt muffinokkal, ezek tele vannak hidrogénezett olajjal, ízfokozó anyagokkal, cukorral, tartósítószerekkel stb. Még a „bio” sütemények is kész kalóriabombák, vagy túl sok sót tartalmaznak. Valójában sokkal jobban járunk, ha házilag sütünk muffint, amely szerencsére nagyon egyszerűen és olcsón megoldható.
Muffin készítése
- Alap hozzávalók: liszt, vaj, tojás, sütőpor, olaj (vagy olvasztott vaj, margarin), cukor, folyadék (ez lehet tej, joghurt, kefír, tejföl, gyümölcslé), sokszor szódabikarbóna vagy só.
- Mértékegységek: muffin készítéshez általában csészét alkalmazunk. Figyelem: a csésze kisebb, mint a bögre, és bár szinte mindent csészével mérünk, a sütőport, szódabikarbónát, sót, tojást viszont nem, így bögre használatával az arányokon változtatni kell.
- Arányok: az alapreceptet nagyon könnyű megjegyezni. 2 csésze liszt, 1 csésze cukor, fél csésze olaj, 2 tk sütőpor, 1-2 tojás, 1 csésze folyadék. Ehhez adunk 1 csésze gyümölcsöt, 1-1 tk fűszert (pl fahéj, esszencia stb), és gazdagíthatjuk darált dióval, mogyoróval, reszelt citromhéjjal, csoki darabokkal stb.
- Tészta készítése: a száraz és nedves hozzávalókat külön tálban elkeverjük, majd összeöntjük. A gyümölcsöt mindig utoljára adjuk a tésztához, pontosabban óvatosan belefordítjuk (Tuti tipp: mállós gyümölcsöt érdemes lisztben előbb megforgatni, így sütés közben nem folyik szét!)
- Sütés: a masszát egy evőkanállal muffinsütőbe töltjük, a mélyedések két harmadáig. A mélyedéseket előbb ki kell vajazni vagy bélelni papírkosárkákkal (sütőpapír is megteszi). Modern sütési módszer a szilikon muffinforma használata – különösen az individuális formákkal készíthetünk mutatós süteményeket. Sütés után mindig vegyük ki a muffinokat a formából (papírral együtt), és hagyjuk rácson kihűlni!
- Tálalás: nem baj az, ha a teteje megreped, úgy rusztikus! Tökéletes muffin sütése szinte lehetetlen, vagy véletlenül sikeres – a bolti termékeknél ezt szintetikus anyagok hozzáadásával érik el.Tálalás előtt megszórhatjuk porcukorral, díszíthetjük cukorkákkal, leönthetjük cukormázzal, csoki öntettel stb.
Muffin felhasználása, tárolása
- A muffin ideális kávézás-teázás kísérőjeként, különösen délutáni teához (eredetileg ez volt a szerepe).
- Remek parti étel is – különösen gyerekzsúrokra. Nyáron tökéletes a piknik kosárba.
- Kiváló ünnepekre – húsvétra, karácsonyra, valentin napra nagyon könnyen lehet dekorálni, különösen ha speciális szilikon muffinformában sütjük ki (pl csillag, szív, nyuszi)
- A muffin napokig eltart, és nem szárad ki, mint sok más sütemény. Tároljuk hűvös helyen, vagy zárt keksz dobozban.
Muffin típusok
- Cupcake – azaz a hagyományos muffin csupán liszt, vaj, tojás és cukor keveréke. Felszíne lapos, így kiváló alapsütemény, amit az alkalomnak megfelelően lehet dekorálni cukormázzal, csokoládémázzal, habbal, krémmel, drazséval, zselével stb.
- Klasszikus muffin – szintén liszt, cukor, olaj és tojás keveréke, de az állaga könnyebb és kevesebb tojással és cukorral készül. Az ízeket elsősorban gyümölcsök és diók biztosítják, azaz a tészta csak háttér szerepet tölt be. Továbbá a tészta piskótaszerűen könnyű és puha – ezt kefír vagy tej hozzáadásával lehet elérni. Klasszikus amerikai muffinok: kékáfonyás muffin, diós-banános muffin, kukoricás muffin (receptek alul találhatók)
- Egészséges muffin – a muffin előnye, hogy könnyen egészségessé lehet varázsolni. A liszt lecserélhető tönköly vagy teljes kiőrlésű lisztre vagy kombinálható őrölt mandulával, dióval, zabpehellyel és egyéb gabonafélékkel. A cukor és tojás minimumra redukálható, ha édesebb gyümölcsöket alkalmazunk. A pürézett banán tökéletesen helyettesíti a cukrot.
- Sós muffin – pogácsát remekül helyettesít a sós muffin, amiben lehet zöldség, sajt, kolbász, szalonna, tojás, maradék sült hús darabok stb.
- Allergiás verziók – a muffin ideális alapétel lehet szinte minden speciális diétában. Glutén-mentes, dió, mogyoró lisztekkel is megtartja a formáját (ideális a barnarizs liszt), tejet lehet helyettesíteni zab vagy szója termékekkel, de akár gyümölcslével is.
- Különleges muffinok – muffinformában készíthetünk egyéb édességeket vagy sós falatokat is (különösen mini és egyedi formákban). Receptek itt találhatók.
A legegyszerűbb muffin-recept, hozzávalók 6 főre (1 bögre=250 ml):
- 2 bögre liszt
- 1 bögre cukor
- 1 bögre tej
- 0,5 bögre olaj
- 1 tojás
- 1 cs sütőpor