Részlet Jókai Mária Hamvazószerdától Szent Ivánig Nyitra vidékén című könyvéből, amely Ürge Mária emlékének ajánlva jelent meg 2003-ban. A szokások után érdekes felidézni a Zoborvidék hagyományos ételeit és azok készítési módját is…
Nagyböjt
Húshagyó kedd befejeztével, hamvazószerdán kezdetét vette a negyvennapos nagyböjt. A falusi ember életében, különösen a katolikus vidéken, egész sor tiltást, tilalmat jelentett. Külső jelként mindez az öltözködésben mutatkozott meg.
Böjtben mink mindig minden vasárnap feketébe jártunk, mikor lány vótam, akkor is, sőt akinek vót festős ruhája, az abba, mert az a nagy gyásznak a jele, és mink böjtben gyászoltunk.
(Vicsápapáti, 1985, Machóné Buday Borbála, sz. 1925)
Sötét színű ruhákat viselt az asszonynép. Sötétkék, mélyzöld, haragos barna színű ruhában jártak még a fiatal lányok, sőt a gyerekek is. A férfi viseletben nincs különbség, egyedül a kalap melletti bokréta volt visszafogottabb, vagy egyáltalán nem volt. Fél böjttől – negyedik vasárnaptól – pedig feketében, mély gyászba öltözve jártak, kivétel ez alól csak a virágvasárnap, erről többet a virág-, illetve villővasárnapi fejezetben szólok.
A közösségi életre is a visszafogottság volt a jellemző. Ebben az időszakban nem rendeztek táncot, bált, a vidámság, hangoskodás is tilos volt. Úgy tartották, táncolni azért tilos, mert lehull a gyümölcs a fákról. Ezért ez idő alatt lakodalmat sem tartottak. Ilyenkor mindenki és mindenben tartózkodóbb volt, mint egyébként.
A benti közös munkálatok ekkorra már véget értek. A család tette a dolgát – a férfiak a gazdaság körüli javításokat végezték, vagy ha az időjárás engedte, a szőlőben dolgoztak, a borral, esetleg a metszéssel, a trágya kihordásával és egyéb munkálatokkal foglalkoztak.
Az asszonynép számára ez volt a szövés ideje. Igyekeztek minél gyorsabban elvégezni, ilyenkor egymást felváltva ült be a szövőszékbe az aszszonynép, megállás nélkül, szinte éjjel-nappal csattogott a bila. (Bila: a szövőszék része, amivel a bélelő szálat verték, ütötték a vászonhoz. Ahán ütőfa a neve, ebben van a borda.) Az ügyesebb háznál – ahol több volt az asszony – az ünnepekig a vásznat még szét is szabdalták, sőt meg is varrták. A nagygazdáknál, vagy ahol kevés volt a „fehércseléd”, ott a szegényebb sorban lévők vagy az aratók végezték el ezt a munkát is.
A jó idővel együtt megkezdődött a határi munka. Mindenki keze munkájára szükség volt, az otthoni munkát félre kellett tenni. A fiatalabb lányok is csak szűk barátnői körben kézimunkáztak, hímeztek, verték a csipkét, horgoltak; nem voltak nagyobb összejövetelek, így az éneklésre, hangoskodásra sem volt alkalom, ez amúgy is tilos volt.
Az evésben ugyancsak szigorú szabályok érvényesültek. Még a zsíros edényeket is kisúrolták és félretették erre az időszakra. Nem főztek zsírral, húsételt sem fogyasztottak. Vajjal, olajjal főztek, növényi ételeket készítettek. Sok zöldséget, krumplit, káposztát, hagymát fogyasztottak. Csemegének számított a lekvár és a szárított gyümölcs.
Voltak, akik a negyvennapos böjt alatt főtt ételt sem fogyasztottak. Néhány faluban említették, hogy akadtak olyanok is, akik a hét bizonyos napjain csak néhány szem búzát vettek magukhoz és vizet ittak; fogadalomból, vezeklésként vállalták a böjtnek ezt a formáját.
A böjti étkezésre már előre készültek.
Erre az időszakra elegendő vajat, keserő – törött – túrót kellett készíteni, ezért már néhány héttel, akár hónappal előbb is gyűjtötték. A túrót letörték, mert a gyemikát és a keserőtúró így tartósabb. A vajat tartósították: vajajját (vaj alját) készítettek.
A zsíros edényeket elzárták, vagy úgy rakták el (behamuzták), hogy ahhoz ne nyúlhassanak. Még zsíros edényben sem főztek. Böjti időszakra külön edényt használtak, olyat, amiben húsfélét sosem készítettek. A böjti zsiradék, zsírozó a vaj és az olaj volt. Az olajat kendermagból „ütötték” az alajütőben Zsérén, Vöcsicén, Néveden. A magból visszamaradt zúzalékból, a „szakk”-ból pogácsát, sőt kalácsot is sütöttek, ami a gyerekek kedvenc eledele volt. Egyébként a szakkot csak úgy magában is megették.
A nyáron, ősszel megtermett gyümölcsöt, zöldséget tárolták, aszalták, és ilyenkor, böjtben használták fel. Káposzta, krumpli, bab, hagyma, gomba, liszt, tej képezte az étkezés alapját. A mák, dió, lekvár ebben az időszakban nyalánkságnak, fényűzésnek számított.
Az étkezési szokás, a böjt formája is időnként és korszakonként változott. Engedmények alakultak ki falvanként, családonként. A két világháború között vasárnapokon engedélyezték a húsfogyasztást, majd később fél böjtig hétközben is húsos napokon, kedden, csütörtökön, mígnem teljesen megszűnt ez a tilalom, kivéve hamvazószerdát és nagypénteket. A hagyománytisztelő és hívő családokban a mai napig is megtartják az elődök által tiszteletben tartott és szokássá vált böjti rendet.
Böjti ételek
Vajajjakészítés
A friss vajat lábasban a sporheltra (tűzhelyre) tették, megolvasztották egészen habzásig, s addig forralták, míg az író kisült belőle. Ekkor levették a tűzről, s a vaj mennyiségéhez mérten – kb. fél kiló vajhoz egy marék – lisztet tettek bele, majd tovább sütötték, ügyelve, hogy meg ne égjen. A kisült vaj tiszta részét egy erre a célra használt cserépedénybe öntötték. Alkalomadtán a vajsütést megismételték, mindaddig, míg az edény meg nem telt. A vaj így szemcsés, ikrás lett, és sokáig elállt. Böjti időszakban főzésre használták. Az alját, mely sűrű volt, külön edénybe öntötték, kenyérre kenve fogyasztották, vagy tésztát – csíkot – zsíroztak vele.
Keserőtúró
A friss tehéntúrót sóval jól összegyúrták, többször is kidolgozták, átgyúrták. Egy kiló túróhoz egy összemarék sót tettek. A jól kidolgozott túrót külön e célra használt fadöbönbe (bödön) jó erősen belegyúrták. (Használhattak más edényt is, csak a gyúrásnál kellett vigyázni.) Az edény telítését nem kellett egyszerre elvégezni, amikor volt túró, akkor beletömték. Amikor megtelt az edény, 3-4 hétig kellett állni hagyni, érlelni. Akkor volt jó, mikor a tetején vékony penészréteg képződött. Amikor jól „megérett”, akkor fogyasztották. A penészréteg alól szedték ki, majd a penészes tetejét visszatették. Reggelire, uzsonnára, vacsorára kenyérrel ették, de tésztára is tették. A gyemikát leves készítésénél is használták.
Gyemikát leves
Egy liter sós vízben egy közepes nagyságú apróra vágott vöröshagymát puhára főzünk. Közben a tányérokba egy-egy kanál zsírt – böjtben olajat –, tetszés szerint pirospaprikát, egy-egy púpozott kanál keserőtúrót (lehet ömlesztett sajt vagy brindza is) elkeverünk, és apróra vagdalt száraz kenyeret teszünk bele. A forrásban lévő hagymás főzettel leöntjük. Azonnal fogyasztható. Néhány perc alatt kész, és finom levest kapunk. Nagyobb családoknál régebben nagy tálban készítették, úgy tálalták. (A fenti adag három személynek elegendő.)
Obar-, fokhagymás vagy zsidólé
Krumpli vagy tésztás ételek kifőzésekor készíthetjük. Személyenként egy-egy kanál zsiradékot, kevés pirospaprikát, két gerezd apróra vágott fokhagymát tányéron jól összekeverünk, és a forrásban lévő krumplilével (a meghámozott krumpli főzőleve) vagy tésztalével leöntjük. Tetszés szerint sózzuk, levesbetétnek kockára vagdalt száraz kenyeret adunk hozzá. A főtt krumplit zsírozva, olajozva, hagymával második fogásként fogyaszthatjuk. A kifőzött tészta a legkülönfélébb ízesítéssel második fogásként fogyasztható.
Laska, loksa
A meghámozott, sós vízben főtt krumplit összetörjük, és annyi lisztet teszünk hozzá, hogy jól nyújtható tésztát kapjunk. Kis kerek lapocskákra nyújtjuk, és a plotnyi (tűzhely; főzőlap) lapján mindkét oldaláról megsütjük. Tálalásig melegen tartjuk, fedő alatt. Tálaláskor ízlés szerint zsírozzuk, vajazzuk, olajozzuk, sózzuk, esetleg fokhagymával dörzsöljük be.
A felmaradt laska, loksa másnap, harmadnap is felhasználható. Apró kockákra vágva forró vízzel leöntjük, túróval, mákkal vagy dióval megszórjuk.
Locskos (lucskos) csík
A régi falusi, paraszti konyhán a pocsékolásnak nem találjuk nyomát. A vasárnapi reggeli is erre utal. Lédecen a legtöbb családban napjainkban is a locskos csík a vasárnapi reggeli (ez 9-10 óra körül, a két mise között szokott lenni): ez darás lisztből vízzel és sóval gyúrt tészta, melyet kinyújtanak és csíknak felmetélnek. Ilyet főznek a leves alá is, tehát vasárnap többet készítenek belőle. A csíkot vízben kifőzik, a meleg tésztát megzsírozzák, egy kicsit a kifőzővízből is öntenek rá, hogy jobban csússzon, locsogjon. Egy másik adatközlő szerint a csíkra a kész leves zsíros-paprikás tetejét szedik rá, éppen annyit, hogy csúszós legyen.
Télen savanyú hordós káposztával is meghintik. Kiadós étel. A káposztás csík is a kedvelt tájételek közé tartozik, és nemcsak vasárnap fogyasztják, böjti ételnek számít.
A fentebb leírt ételek lédeci gyűjtésből valók, de az egész kutatott területen előfordulnak, esetleg más elnevezéssel. A böjti időszakban mindenhol a fent említett kötelékek, tilalmak szabályozták, irányították az embereket, és a rendelkezésre álló nyersanyagok is azonosak voltak, így az ételek is hasonlóak lehettek.
Fokhagymás leves Aháról
Néhány gerezd apróra vágott fokhagymát zsíron vagy olajon megfonynyasztunk, pici pirospaprikát, sót teszünk még hozzá, és vízzel fölöntjük. Ízlés szerint még zöldséget is tehetünk bele. Az egészet fölforraljuk. Manapság ételízesítőt is használnak hozzá. Apróra vágott száraz kiflivel tálalhatjuk. Nagyon gyorsan elkészül.
Trepátt káposzta – Aháról
A hordós káposztát vízben puhára főzték, és tejföllel „betrepálták”, azaz besűrítették, behabarták úgy, hogy a tejfölbe lisztet tettek. Hús nélkül főzték, böjti időszakban. Jó volt, csak a színe nem volt gusztusos.
Krumplisterc
A krumplit hajában megfőzték, megpucolták és összetörték. Lehetett vajat vagy zsírt, esetleg tejfölt tenni rá. Megsózták, és kész volt a krumplisterc. Kicsit locsogósan, több tejföllel jobb volt. Egy csepp pirospaprikát is szoktak rászórni, attól még szebb volt a színe.
Gombócaleves
Zöldséget (sárgarépát, petrezselymet) feltettek vízbe főzni, mikor megpuhult a zöldség, zsiradékon (zsír, olaj, vaj) hagymát sütöttek rá pici pirospaprikával, és ráöntötték a levesre, ezzel együtt megforrott. Közben elkészítették a gombócát. Volt tejfölös, vajas, zsíros vagy töpörtyűs gombóca.
Tejfölös gombóca
A lisztet tejföllel, pici sóval összegyúrták, hogy formálható legyen. Az öszszegyúrt tésztából kis gombócokat hömpölygettek össze, azután belerakták a levesbe főni. Ha följött a leves tetejére, akkor már megfőtt. Kiszedték, és főzték a következő adagot. Evésnél mindenki szedett a tányérjára, szétvagdosta és rászedte a levest. A megmaradt gombócát vacsorára ették meg: öszszemetélték, zsiradékon megsütötték. Nyáron aludttejet ettek hozzá.
Vajas, illetve zsíros gombóca
A zsírt vagy vajat felforrósítják, úgy öntik a lisztre, így érdekes íze lesz. A leves nem lisztes rántással készül, mert a benne főzött gombócától egy kicsit úgyis besűrűsödik. Ez böjti eledel, ha nem zsírral készítik. Különben egész évben főzték, leggyakrabban szombaton, amely se nem húsos, se nem tésztás nap.
Kötött gombóca
„Megkötjük a rétest, nehogy kifőjjön a töltelék!” – innen a neve.
Rétestésztát készítünk, jó vékonyra kinyújtjuk, majd zsiradékon (olajon, vajon vagy zsíron) vöröshagymát szép rózsaszínűre pirítunk – fonnyasztjuk, ezzel megszórjuk a rétestésztát. Pirított (sült) búzadarával is meg lehet szórni. Ezután a rétest összesodorjuk. Az egyik végénél kezdve hurkot kötünk, a huroknál elvágjuk, és kötjük a következőt, ezt addig folytatjuk, míg van a rétesből. A kész zöldséglevesbe főzik bele, s a levesre liszt nélküli hagymás-pirospaprikás rántást készítenek. Ha sok a gombóca, akkor csak annyit, amennyi a levesbe fér, a többit külön vízben kell megfőzni, mert különben sűrű lenne a leves. Ünnepi ételnek számított.
Amikor nem volt szabad húst enni, olyankor főztük, böjti időszakban – virágvasárnap.
Táskaleves
Az előbb leírt módon készült levest „táska” néven is ismerik.
Ilyenkor nem kötötték meg a rétest, hanem négyzet alakúra vágták, és a két végét szorosan összenyomták. Mindkét formájában nagyon jól át kellett főzni, nehogy nyers maradjon a közepe.
Kőtís, biracs
Kimondottan csak böjt utolsó, második felében készítették régebben és most is. Az édességet is pótolta a parasztkonyhában. Az elkészítését mindenhol az alábbi módón mondták el:
A megmosott búzát tiszta vászonroggyal kibélelt lyukas aljú szakajtóba csíráztatni tették meleg helyre. Régebben rozzsal fele arányban tették a búzát, mert akkor édesebb volt a kőtís. Mivel rozsot ma már nemigen vetnek, így csak búzából készítik. A búza kb. egy hét alatt kicsírázik. Amikor a csíra még csak lilás színű, akkor kell összezúzni mindenestül. Régebben mozsárban törték, manapság húsdarálón darálják meg. A masszát jól összekeverik és leszűrik (van, aki vizet is önt rá, így szaporítja, hígítja). A folyadékot liszttel keverik össze, palacsintatésztánál sűrűbbre. Van, aki simaliszttel, van aki daraliszttel készíti, családonként más a hagyomány. Lábasokba öntik és megsütik. Nem jó telitölteni az edényt, mert sütés közben kifut. Forró sütőben, de lassú tűznél sütjük kb. egy-másfél óráig.
A kőtís készítésmódját és legaprólékosabb leírását legszavahihetőbben Jókay Józsefné Uhrín Erzsébet (1925) mondta el Ahán, 2002-ben:
1 kg búzát bő vízben többször alaposan megmosni. A megmosott búzát vízzel telt edényben egy napon keresztül beáztatjuk. Másnap – legjobb most a lyukacsos műanyag gyümölcsös láda, amit tiszta vászonronggyal kibélelünk, vagy törlőrongyot elterítünk és a búzát rajta elterítjük. A búzát vizes vászonterítővel letakarjuk, szobahőmérsékletű meleg helyen tartjuk, úgy, hogy egy edényre helyezzük, amibe a fölösleges víz lecsöpög, és a búza minden oldalról szellőzhessen. Két napig a rongyon keresztül vízzel öntözzük. Két nap után a rongyot levesszük róla és most már csak anélkül, de naponta többször is megöntözzük, hogy mindig nedves legyen. Amikor megjelennek a csírák, akkor kicsit hűvösebb, de világos, napos helyre tesszük, ott is tovább öntözzük. Amikor a zöld hajtás kb. 4-5 cm lesz, akkor jó (a búza hajtása mindig zöld, a rozsé lilás színű). Ezután ledaráljuk, a masszára 4 liter vizet öntünk, jól elkeverjük és szitán kinyomkodva átszűrjük. A kinyomkodott sűrű aljára még 1 liter vizet öntünk, hogy ázzon ki, majd azt is átszűrjük, és a többivel összekeverjük. Kész a kőtísvíz. Az így nyert minden liter folyadékra nem egész 1 kg darás (grízes) lisztet keverünk, hogy sűrűbb palacsintatésztát kapjunk, lehet beletenni egy kis cukrot is. Mély edényekbe: lábasokba szétöntögetjük és egy-másfél óráig sütjük.
A szép pirosra megsült kőtis igen finom. Van, aki a ropogós pirosra sült részt szereti, van, aki a másnap az edény alján összegyűlt vizet kedveli. A jó kötés ikrás, szemcsés. Régen, amikor kemencékben sütötték a kötíst, az idősebbek emlegetik, hogy rozsszalma-szálakat tettek a kőtísbe, arra párologjon el a levegő, és akkor nem folyt ki sütés közben az edényből. Ma gáz- és villanysütőkben sütik.
Nincsen haragosod, süssél kőtést, majd lesz! – Nagycétényben született ez a mondás abból, hogy a kőtís vizéből az ismerősöknek, rokonoknak is küldtek. Ez a küldözgetés kölcsönös volt, mert nem egyszerre sütötték a kőtíst, és ha valakiről megfeledkeztek, nem küldtek kőtísvizet, akkor az megharagudott. (Olyanra is szokták mondani, aki ok nélkül haragudott meg.) A jellegzetes böjti eledelből egész kemencével sütöttek.
Pompos
Gesztén böjt elején egy kemence pompost sütöttek. A kalácstésztát tejjel, élesztővel dagasztották be, de nem adtak bele tojást. Ujjnyi vastagra elsodorták és a vasra, pléhre (sütőlap) sűrűn ráhelyezték, hogy minél több férjen rá. Frissen jobb volt, de ha megszáradt, akkor is jó volt, és egész böjtön volt mihez nyúlni. Kicsit leöntötték forró vízzel, ha jutott rá vaj, kicsit megvajazták, ha nem, akkor is megszórták mákkal, dióval; a gyerekek különösen szerették. Lehetett túróval, tejjel is enni. Olyankor ették, amikor nem főztek zsírral, főleg pénteki napokon.
Az én anyám idejében egész böjt alatt nem főztek zsírral. Vaj se jutott nagyon bőven. Nem mindenkinél volt vaj. Kendermagolajból se volt sok. Mindenből csak keveset használtak, szűkösen, böjtiesen. Ilyenkor tudtak spórolni az emberek a hasukon. Anyám emlegette, hogy volt olyan is, hogy a diót elreszelték vagy összetörték, és a melegen ami zsiradékot, olajat engedett, azon sütötték a rántást a levesre.
(Geszte, 2002, Brath Margit, sz. 1933)
Tésztafélék
Böjti ételek a tojás nélkül gyúrt tészták csík, csikmák, haluska (kockatészta). Ezeket különféle módon ízesítették: túróval, mákkal, lekvárral, dióval, tojással, hagymával, sült darával, vagy csak pusztán, meztelenül ették, megsütötték.
Főzelékek
Az omácska (omá?ka, szlovák; főzelék) is a böjti ételek közé tartozott. Leggyakrabban krumpli-, lencse-, babomácskát készítettek.
Kása
Gyakori étel volt még a kása. Ugyancsak krumpliból, árpadarából készítették, és olajon sült vöröshagymával meglocsolva ették.
Arpakása
Az arpakását megmosták, vízbe tették, megsózták, tettek bele krumplit is, és puhára főzték. Amikor megfőtt, már kész is volt. Majoránnát, paprikát is tettek bele. Vöröshagymát sütöttek rá, ha nem volt böjt, akkor megtepertőzték. Jó ízű volt nagyon.
Sullanca (sodrott csík)
A főtt krumplit krumplinyomón áttörték, vagy lereszelték. Daraliszttel, darával, kicsi vajjal, sóval jól összedolgozták, összegyúrták (tojást is lehet beleütni). Vastagra kell nyújtani, és rövid széles csíkokra vágni. A gyúródeszkán kézzel gömbölyűre kell sodorni. Forrásban lévő vízben kifőzni, vajjal megkenni, és dióval, mákkal, esetleg pirított hagymával is meg lehet szórni. Ennek a levéből is készülhet obar-, rongyos-, fokhagymás vagy zsidóleves.
Sikimiki
Összetört főtt krumpli, só, víz, liszt – ezt összegyúrták és kinyújtották. Szétszabdalták, mint a csíkot, de háromszög alakúra vagdalták, először az egyik oldalról, majd a másikról, utána a közepét, majd újra elölről kezdték. Vízben kifőzték, mint a csíkot. Mákkal, dióval, túróval meghintették, kicsit megvajazták. Jó ízű volt. Van, aki az egyszerű gyúrt tésztát is így metéli el a krumplis tésztára (granatírra).
Hagymás táska
A dedelléhez hasonlóan kell elkészíteni, csak nagyobb; és pirított hagyma a tölteléke. Ennek a levéből is készülhet gyors leves.
Ganca
Kukoricalisztből csinálták. A lisztet forró vízzel leforrázták, jól elkeverték, egészen simára, hogy lehessen szaggatni. Aztán a kanállal kivett abból a leforrázottból és késsel a tál szélére törölgette, olyan kis csomókat. Amikor ott az megdermedt, meghidegedett, olyan csomába ott maradt, az volt a ganca. Azt már nem főzték ki, mert az le volt forrázva, azért nem kellett külön kifőzni. Megvajazták, meggyivózták, és úgy ették.
Ezt csak a mányimtól hallottam és láttam is nála, de én már ilyet nem csináltam. Nem tetszett, nem is volt szíp, meg nem is volt gusztusos. Olyan furcsa látvány volt azon a tálon.
(Kolon, 1983, Bányiné Balkó Veron, sz. 1905)
Lábatlan tyúk
Olyankor készítették, amikor a tojások a tyúk vagy lúd alól „kiváltak”: nem voltak fiassak, üresek voltak. Sokszor a böjti időszakban volt, akkorra esett. A következőképpen készült:
A tojásokat feltörték, megsózták, tettek bele lisztet, egy pici szódát, tejet, és fölverték. Kizsírozott, olajozott tepsibe öntötték, és megsütötték. Amikor megsült, kifordították, felszeletelték és úgy ették.
Az idősebbek azt emlegették, hogy csak ilyenkor ettek sült tojást, örültek is, ha minél több tojás üres volt.
Nagycétényben ennek olyan változata is van, hogy az így megsült tojást nemcsak magában ették, hanem leginkább levesbetétnek a bablevesbe. Ilyenkor ezt a levest lábatlantyúklevesnek, illetve lábatlancsibe-levesnek nevezték.
Lisztes tojás
Béden sem ettek húst fél böjttől már vasárnap sem. Főztek zöldséges levest, és hús helyett délben második ételnek lisztes tojást fogyasztottak. A tojásokat elkeverték liszttel, kis tejjel, megsózták, és kendermagolajon megsütötték. Vacsorára csak levest ettek.