Nyafóka iskolába megy
Mese a szerő-illusztrátor A Nagyerdőben című mesekönyvéből (AB-ART, Pozsony). A jobb könyvesboltokban és könyvtárakban megtalálható!
Eljött az ősz. A Suttogó Nagyerdő fáin a levelek egyre izgatottabban zizegtek. Kíváncsian lesték, vajon melyiküké lesz a legpompásabb őszi ruha. A nyírfa levelei aranysárgába öltöztek, a tölgyfalevelek élénk barnába bújtak, a juhar levelei pedig vörös úti ruhát öltöttek. Mikor már valamennyi levél készen állt, lassan, egymás után elrugaszkodtak az ágakról és libegve alászálltak.
Az első őszi napon, amikor még csak a legizgágább levelek röppentek le a fáról, Nyuszi mama és Nyafóka elindultak az iskolába. Nyafóka büszkén lépkedett az új csatos cipőjében. Igaz, hogy Nyuszi mama cipőjén három csat volt, az övén meg csak egy, de már ez is olyan felnőttes.
A másik nagy büszkesége a táskája volt. Sem Szunyókának, sem Pufókának nem volt sárgarépa a táskáján. Persze ők ketten úgy tettek, mintha nem is érdekelné őket, de Nyafóka meg volt győződve róla, hogy azért titokban ők is ilyet szeretnének.
Nyafókának nagyon tetszett az iskola, csak azt sajnálta, hogy Egér Cini még olyan kicsi, és csak jövőre járhat iskolába. Tanítás után, mikor találkoztak, mindig elmesélte Cininek, hogy mi történt aznap. Megmutatta neki a tolltartóját is, amin szintén volt egy sárgarépa, és sok-sok dolgot bele lehetett rakni: színes ceruzákat, grafitceruzát, faragót meg radírt is.
Nyuszi mama reggel tízórait készített a három gyereknek. Reggeli után kikísérte őket a kertkapuig, és búcsúzáskor mindig figyelmeztette a fiúkat:
– Várjátok meg Nyafókát, nehogy eltévedjen. A hídon is kísérjétek át, nehogy valami baja essen. Tudjátok, ő még csak elsős.
– Na persze, inkább nekem kell rájuk várnom – bosszankodott magában Nyafóka. – Nyuszi mama nem is sejti, hogy én feleannyi idő alatt is hazaérhetnék, ha nem kellene megvárnom, amíg befejezik a futballozást. Még az a szerencse, hogy csak a saját táskájukat használják kapufának – dohogott.
Az ilyen edzések alatt Nyafóka általában a virágokat szokta tanulmányozni. Csakhogy lassan már minden szirmát ismerte annak a pár szál margarétának, ami még ilyen későn virágzott.
Az egyik nap a két fiú szokás szerint Egér Tónival focizott. Szunyóka pont támadásba lendült, és szinte biztosnak látszott, hogy sikerül gólt lőnie, amikor egyszer csak megdördült az ég. A három játékos rá sem hederített volna, de egy pillanat múlva már zuhogott is az eső.
– A lapu alá! – kiáltotta egyszerre Pufóka és Szunyóka. Karon ragadták Nyafókát, s egy hatalmas lapulevél alá tuszkolták.
A lapulevél biztonságos menedéket nyújtott. A három futballista a mérkőzés elemzésével volt elfoglalva, Nyafóka pedig egy szomszédos levél alá húzódott. Unalmában szív alakú mintákat vájt egy fűszálba.
– Milyen szép minták! – szólalt meg egy hang a feje fölött.
Egy méhecske volt, aki szintén az eső elől menekült a levél alá.
– Tetszik? Akarod, hogy megtanítsalak rá? – kérdezte Nyafóka.
– Á, nekem nincsenek olyan erős fogaim – szabadkozott a méhecske. – Meg aztán nincs is időm ilyesmire. Egész nap virágport gyűjtök. Most is csak az eső miatt hagytam abba.
– Akad még itt egy kis száraz hely? – hallatszott egy vékonyka hang. Katica volt az, akit szintén elkapott a hirtelen jött őszi zápor.
– Húzódjunk a felső levélre – javasolta a méhecske.
Így a lapu kétszintes menedékhellyé változott.
Nyafóka a földszinten maradt, és nézte a leveleken legördülő vízcseppeket. Arra gondolt, hogy ha nem áll el az eső, nem lesz ideje megírni a házi feladatát. Mit szól majd a tanító néni? Aztán eszébe jutott, hogy a számtant gyakorolhatja a fűszál szívecskéin is.
– Tizenkettőből elveszünk hetet az… az … öt.
– Nahát, hogy te milyen jól tudsz számolni! – szólt le Katica. – Azt is meg tudod mondani, hány petty van a hátamon?
– Persze, fordulj csak meg! – mondta Nyafóka, és gyorsan megszámolta. – Hét – mondta magabiztosan.
– Nahát, én soha nem tudtam pontosan megszámolni, még tükörben sem – hálálkodott Katica.
Hármasban gyorsan telt az idő. Nyafóka nemcsak szívecskéket tudott a fűszálra varázsolni, hanem betűket is. Lehet, hogy az egész ábécét ki tudta volna harapni, de közben elállt az eső, és mindenki sietett a dolgára. A három futballista is fogta a kapufaként felállított táskákat, és már indultak volna haza.
– Hát az én táskám hol van? – szólalt meg Nyafóka. – Idetettem a margaréta mellé.
– Biztos vagy benne? – kérdezte Tóni.
– Igen. Biztos, hogy itt volt – mondta Nyafóka. – A szép új táskám, a sárgarépás táskám – és sírásra görbült a szája.
– Ne bőgj, valahol meg kell lennie. Majd megkeressük – mondta Pufóka, és egy kicsit bűnösnek érezte magát.
Hiszen ha iskola után hazamennek és nem állnak le futballozni, akkor még eső előtt otthon lehettek volna, és nem kellene most azon törni a fejüket, hová tűnhetett az a csodálatos sárgarépás táska.
Mindhárman nekifogtak a keresésnek. Egyenként vizsgáltak meg minden margarétát, hátha valamelyik csak ráhajolt a táskára. Nyafóka pedig csak állt és úgy hullott a könnye, mintha a zápor el sem állt volna.
– Csókolom, Csiga bácsi! – köszönt Pufóka –, nem látott errefelé egy táskát? Egy olyan sárgarépás táskát?
– Nem láttam, pedig egész eső alatt itt sétáltam – válaszolta csiga bácsi.
Tóni ekkor megpillantotta Elvira nénit. Az erdőszéli csipkebokorról szedegette a bogyókat. Mellette Teknős Béla állt, és a C-vitamin fontosságáról tartott előadást. Boldog volt, hogy végre talált valakit, aki nem siet, és végighallgatja.
– Tudja, Elvira, manapság mindenki csak rohan. Az a sok stressz meg a rohanás. De én mondom, ha valakinek nincs vitaminhiánya, nem érheti semmi baj. Itt vagyok például én: reggel salátát eszem. Az ugyebár csupa vitamin…
– Igen, igen – válaszolta türelmesen Elvira –, én is ezért szedem a csipkebogyót. Télen jó lesz teának.
– Nagyon helyes. Mert manapság mindenki csak rohan…
– Csókolom – köszönt Tóni. – Elvira néni, nem látott véletlenül egy iskolatáskát?
– Nem láttam, kedvesem, de majd a gyerekeim mindjárt körülnéznek – és Elvira néni kis fürjecskéi ahányan voltak, annyifelé szaladtak. Béla pedig folytatta az előadást, most már kettőjüknek:
– Tegnap is azt hallottam a rádióban, hogy a friss zöldség… – de nem tudta befejezni a mondatot, mert a kis fürjek egymás után tértek vissza, és mind azt állították, hogy semmilyen táskát nem láttak.
– Nagyon sajnálom, kedveském, de nem tudok segíteni. Ha a fürjecskéim nem találták, akkor nincs is a földön. Legjobban tennéd, ha elmennél Szarka nénihez. Lehet, hogy föntről majd meglátja – javasolta Elvira néni.
– Köszönöm a tanácsot! – kiáltotta Tóni, és már szaladt is.
Szarka néni egy mohával benőtt fatuskón napozott. Kényelmesen elnyújtózott fonott nyugágyában, szalmakalapját a szemébe húzva élvezte az őszi napsütést. A tuskó tövében Tücsök Benő ült és hegedült.
– Csókolom – köszönt Tóni.
– Szerrrvusz – üdvözölte őt Szarka néni, de csak fél szemmel kandikált ki a kalapja alól.
– Szarka néni, a segítségét szeretnénk kérni.
– Szerretnénk? Hiszen, ha jól látom, egyedül vagy.
– Igen, mert a többiek egy táskát keresnek, Nyafóka sárgarépás iskolatáskáját. Az eső elől egy margaréta mellé tette, de most nem találjuk sehol. Lehet, hogy a magasból könnyebb lenne felfedezni, hová is tűnt – hadarta gyorsan Tóni.
Szarka néni levette a szalmakalapját, és csak úgy fürdőruhában fölröppent, hogy körülnézzen. Tücsök Benő egy pillanatra elhallgatott, de aztán eszébe jutott egy alkalomhoz illő nóta, és máris rázendített az Elvesztettem zsebkendőmet… kezdetű dalra.
Tóni igyekezet lépést tartani, de hiába szedte a lábát.
Szarka néni elrepült a csipkebokor mellett, aztán leírt két kört a Margarétás rét felett. Mire Tóni odaért, már be is fejezte a felderítést.
– Nagyon egyszerrrű az egész. A táska pont ott van, ahová Nyafóka letette. Nem mozdult se jobbra, se balra.
– Ott? Hiszen nem találjuk sehol! – kiáltották egyszerre.
– Nem hát, merrrt igaz, hogy se jobbrrra, se balrrra nem mozdult, de felfelé annál inkább. Hiszen egy gombárrra tetted. Az meg úgy megnőtt az esőben, hogy innen lentrrről nem is lehet látni, mi van a kalapján – mosolygott rajtuk Szarka néni.
Nagy volt az öröm. Nyafóka gyorsan letörölte a könnyeit. Szunyóka pedig Pufóka hátára állt, így pont elérte a táskát. Gyorsan levették, odaadták Nyafókának. Megköszönték Szarka néni és Tóni segítségét, majd siettek haza.
Nyuszi mama már aggódott, nem tudta, hol maradnak ilyen soká.
– Jaj de jó, hogy itt vagytok! – mondta megkönnyebbülve, mikor a három gyerek betoppant. – Már azt hittem, úgy megáradt a patak, hogy nem tudtatok átjönni a hídon.
Este aztán a vacsoránál mindent elmeséltek. Nyuszi mama és Nyuszi papa csak a fejét csóválta, de titokban büszkék is voltak, hogy ilyen talpraesett csemetéik vannak.